Skip to content

1678 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2026

Property Information

Block835
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage873
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,100
65%
Improvement Value:$57,300
35%
Total Assessment$163,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,265+5.4%
2024$4,047+3.6%
2023$3,905+1.3%
2022$3,855+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970