Skip to content

1675 W. Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Sep 8, 2022

Property Information

Block836
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage841
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,700
57%
Improvement Value:$85,300
43%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+5.4%
2024$4,880+13.4%
2023$4,302+1.3%
2022$4,246+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft841DeedBook 19168, Page 161Recorded9/16/2022

Property Sale

Sale
$90,000
Sq Ft841DeedBook 18795, Page 1725Recorded11/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1950