Skip to content

1681 Laurelton St.Brick, NJ 08724

Built 1952

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block842
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage853
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,500
52%
Improvement Value:$105,300
48%
Total Assessment$219,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,737+5.4%
2024$5,444+3.6%
2023$5,253+1.3%
2022$5,185+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft853DeedBook 19736, Page 1647Recorded7/16/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952