Skip to content

1758 Forge Pond Rd.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Dec 10, 2024

Property Information

Block852
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningB3
Sq Footage1,934
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
46%
Improvement Value:$137,700
54%
Total Assessment$253,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,619+5.4%
2024$6,282+3.6%
2023$6,061+5.7%
2022$5,732+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$240,000
Sq Ft1,934DeedBook 19880, Page 1079Recorded12/19/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960