Skip to content

1759 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Jan 16, 2003

Property Information

Block852
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page45.1

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage2.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,108,100
38%
Improvement Value:$1,840,600
62%
Total Assessment$2,948,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,961+5.4%
2024$73,039+3.6%
2023$70,474+1.3%
2022$69,560+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,200,000
DeedBook 11283, Page 1014