Skip to content

20 Wallis Ct.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block855
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,960
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,100
46%
Improvement Value:$156,800
54%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,592+5.4%
2024$7,206+3.6%
2023$6,953+1.3%
2022$6,862+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,960DeedBook 19487, Page 189Recorded9/15/2023

Property Sale

SaleMulti
$353,000
DeedBook 13785, Page 1399

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5401, Page 623

Property Built

Built

Year Built: 1960