Skip to content

21 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block855
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage792
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
78%
Improvement Value:$37,700
22%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,476+5.4%
2024$4,248+3.6%
2023$4,099+1.3%
2022$4,046+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 10556, Page 536

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 5000, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1950