Skip to content

29 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$45,753
Last Sale Date
Jan 24, 2018

Property Information

Block857
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage765
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,900
81%
Improvement Value:$34,500
19%
Total Assessment$180,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+5.4%
2024$4,469+3.6%
2023$4,312+1.3%
2022$4,256+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$45,753

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 17007, Page 614Recorded1/25/2018

Property Sale

Sale
$86,000

From:

To:

Sq Ft765DeedBook 15744, Page 277Recorded2/11/2014

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 13020, Page 1762

Property Built

Built

Year Built: 1956