Skip to content

27 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 10, 2009

Property Information

Block857
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage3,565
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
47%
Improvement Value:$269,800
53%
Total Assessment$508,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,280+5.4%
2024$12,603+3.6%
2023$12,160+1.3%
2022$12,003+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$580,000
DeedBook 14429, Page 1692