Skip to content

14 Lawrence DriveBrick, NJ 08724

Built 1987

Last Sale Price
$627,000
Last Sale Date
Feb 14, 2022

Property Information

Block871
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage2,776
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,900
38%
Improvement Value:$267,600
62%
Total Assessment$431,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,262+5.4%
2024$10,688+3.6%
2023$10,313+1.3%
2022$10,179+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$627,000
DeedBook 18920, Page 942Recorded2/23/2022

Property Sale

Sale
$417,500

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 16860, Page 1793Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5286, Page 368

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5021, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1987