Skip to content

281 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$5,250,000
Last Sale Date
Jan 11, 2024

Property Information

Block878
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class10
Description2-1SF13G 3
Dwellings1
ZoningR15
Sq Footage---
Acreage3.8

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,595,000
69%
Improvement Value:$702,200
31%
Total Assessment$2,297,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$59,957+5.4%
2024$56,902+3.6%
2023$54,903+1.3%
2022$54,191+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$5,250,000
DeedBook 19585, Page 1256Recorded1/18/2024

Property Sale

Sale
$2,325,000
DeedBook 15357, Page 1242

Property Sale

SaleMulti
$5,000,000
DeedBook 14510, Page 622