Skip to content

925 Route 70Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1,235,000
Last Sale Date
Nov 29, 2000

Property Information

Block868
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage5.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,525,800
55%
Improvement Value:$1,271,500
45%
Total Assessment$2,797,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$73,010+5.4%
2024$69,289+3.6%
2023$66,855+1.3%
2022$65,988+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,235,000
DeedBook 10248, Page 194