Skip to content

320 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1947

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 28, 2021

Property Information

Block881
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,324
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
41%
Improvement Value:$175,200
59%
Total Assessment$295,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,710+5.4%
2024$7,317+3.6%
2023$7,060+1.3%
2022$6,968+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,324DeedBook 18370, Page 793Recorded3/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 10271, Page 1951

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 5471, Page 632

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4757, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1947