Skip to content

330 Deerfoot LnBrick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Nov 30, 2011

Property Information

Block881
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage640
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
60%
Improvement Value:$77,300
40%
Total Assessment$193,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,045+5.4%
2024$4,788+3.6%
2023$4,620+1.3%
2022$4,560+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 15052, Page 960

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 11810, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1950