Skip to content

375 Shawnee DrBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block893
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,400
43%
Improvement Value:$136,000
57%
Total Assessment$240,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,274+5.4%
2024$5,955+3.6%
2023$5,746+1.3%
2022$5,671+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,320DeedBook 18895, Page 1980Recorded2/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1957