Skip to content

373 Shawnee Dr.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block893
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,206
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,600
52%
Improvement Value:$103,700
48%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,593+5.4%
2024$5,308+3.6%
2023$5,122+1.3%
2022$5,055+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,206DeedBook 19025, Page 1550Recorded5/11/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979