Skip to content

381 Rancocas Dr.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$389,900
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block894
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1654
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,654
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
40%
Improvement Value:$185,400
60%
Total Assessment$307,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,028+5.4%
2024$7,619+3.6%
2023$7,352+1.3%
2022$7,256+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$389,900
DeedBook 12358, Page 1312

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 10862, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1964