Skip to content

43 N Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1994

Last Sale Price
$92,500
Last Sale Date
Jul 6, 1993

Property Information

Block901
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,570
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$290,400
49%
Improvement Value:$308,200
51%
Total Assessment$598,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,373+5.5%
2024$14,577+3.7%
2023$14,057+1.3%
2022$13,871+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 5089, Page 237