Skip to content

47 N Cherokee LaneBrick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$569,999
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block901
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page49.2

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,500
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,600
57%
Improvement Value:$236,400
43%
Total Assessment$552,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+5.4%
2024$13,673+3.6%
2023$13,193+1.3%
2022$13,022+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$569,999

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 17514, Page 762Recorded6/25/2019

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,500DeedBook 16382, Page 1256Recorded5/4/2016

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 5509, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1986