Skip to content

19 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Oct 10, 2025

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,807
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,200
45%
Improvement Value:$153,900
55%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,209+5.2%
2024$6,852+3.5%
2023$6,620+1.3%
2022$6,537+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000
Sq Ft1,807DeedBook 20163, Page 775Recorded10/15/2025

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10406, Page 1144

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5217, Page 232

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5158, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1994