Skip to content

11 Sandy Point Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 27, 2016

Property Information

Block90
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page14.3

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
43%
Improvement Value:$160,100
57%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+5.2%
2024$6,847+3.5%
2023$6,616+1.3%
2022$6,532+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,832DeedBook 16620, Page 1364Recorded1/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1994