Skip to content

560 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 2, 2016

Property Information

Block920
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage872
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$153,700
73%
Improvement Value:$57,800
27%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,520+5.4%
2024$5,239+3.6%
2023$5,055+1.3%
2022$4,989+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960