Skip to content

554 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$157,000
Last Sale Date
Jan 15, 2015

Property Information

Block920
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,032
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,800
62%
Improvement Value:$88,200
38%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,055+5.4%
2024$5,747+3.6%
2023$5,545+1.3%
2022$5,473+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000

From:

To:

Sq Ft1,032DeedBook 15991, Page 987Recorded1/23/2015

Property Built

Built

Year Built: 1948