Skip to content

539 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$2,525,000
Last Sale Date
Oct 7, 2024

Property Information

Block921
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,811
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$507,000
67%
Improvement Value:$249,700
33%
Total Assessment$756,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,570+6.7%
2024$18,342+3.6%
2023$17,698+1.3%
2022$17,468+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,525,000
Sq Ft3,811DeedBook 19826, Page 575Recorded10/23/2024

Property Sale

Sale
$662,500

From:

To:

Sq Ft2,734DeedBook 16043, Page 1448Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1940