Skip to content

547 Princeton Ave.Brick, NJ 08724

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2004

Property Information

Block921
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class20
Description2.5SF2G-P 4090
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,090
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$710,100
47%
Improvement Value:$802,500
53%
Total Assessment$1,512,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,479+5.4%
2024$37,467+3.6%
2023$36,151+1.3%
2022$35,682+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$650,000
DeedBook 5592, Page 686

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5300, Page 726