Skip to content

602 Parker Ave.Brick, NJ 08724

Built 2020

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Dec 26, 2017

Property Information

Block925
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class18
DescriptionA-2SF2G 3404
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$324,600
45%
Improvement Value:$397,100
55%
Total Assessment$721,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,836+5.4%
2024$17,877+3.6%
2023$17,249+1.3%
2022$17,025+125.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

DeedBook 17014, Page 1166Recorded2/1/2018