Skip to content

598 Parker AveBrick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block925
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,297
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
81%
Improvement Value:$75,100
19%
Total Assessment$400,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,443+5.4%
2024$9,910+3.6%
2023$9,562+1.3%
2022$9,438+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,500
DeedBook 5313, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1940