Skip to content

591a Point Ave.Brick, NJ 08724

Built 1989

Last Sale Price
$579,900
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block929
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,684
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
74%
Improvement Value:$222,600
26%
Total Assessment$852,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,253+5.4%
2024$21,119+3.8%
2023$20,348+1.3%
2022$20,085+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$579,900

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 16282, Page 1013Recorded1/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1989