Skip to content

619 Point Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 19, 2001

Property Information

Block932
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2192
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,192
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
82%
Improvement Value:$171,100
18%
Total Assessment$951,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,824+6.8%
2024$23,249+3.6%
2023$22,433+1.3%
2022$22,142+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$560,000
DeedBook 10335, Page 1217

Property Built

Built

Year Built: 1930