Skip to content

724 Bay Ave.Brick, NJ 08724

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block938
Lot77
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.3

Building Details

Building Class10
Description1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,000
98%
Improvement Value:$2,400
2%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,090+5.4%
2024$2,933+3.6%
2023$2,830+1.3%
2022$2,793+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 20136, Page 1701Recorded9/18/2025

Property Sale

Sale
$756,000
DeedBook 18526, Page 1138

Property Sale

SaleMulti
$756,000
Sq Ft1,481DeedBook 18526, Page 1138Recorded6/11/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel