Skip to content

778 Princeton AveBrick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 2024

Property Information

Block942
Lot94
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,852
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
50%
Improvement Value:$422,700
50%
Total Assessment$843,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,002+5.4%
2024$20,881+3.6%
2023$20,148+1.3%
2022$19,886+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,130,000
Sq Ft3,852DeedBook 19290, Page 1656Recorded2/1/2023

Property Sale

Sale
$293,820
DeedBook 12558, Page 1702

Property Built

Built

Year Built: 2001