Skip to content

786 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block944
Lot67
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.1

Building Details

Building Class19
Description2SF-P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,708
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,300
48%
Improvement Value:$448,400
52%
Total Assessment$868,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,673+5.4%
2024$21,518+4.2%
2023$20,647+2.2%
2022$20,210+1.7%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 11780, Page 1195

Property Sale

Sale
$620,000
DeedBook 11031, Page 1698