Skip to content

763 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 2004

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 13, 2016

Property Information

Block945
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class18
Description3145
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,145
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
29%
Improvement Value:$352,700
71%
Total Assessment$498,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,016+5.4%
2024$12,353+3.6%
2023$11,919+1.3%
2022$11,764+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,145DeedBook 16423, Page 1131Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$742,500
DeedBook 13416, Page 225

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 12327, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 2004