Skip to content

781 South Dr.Brick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$820,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block945
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page52.2

Building Details

Building Class19
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage5,192
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$550,000
60%
Improvement Value:$370,900
40%
Total Assessment$920,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,035+5.4%
2024$22,811+3.6%
2023$22,010+1.3%
2022$21,724+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft5,192DeedBook 16227, Page 1492Recorded10/29/2015

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 10590, Page 726

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 5689, Page 591

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5121, Page 480