Skip to content

543 Carroll Fox RdBrick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 30, 1996

Property Information

Block951
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class17
DescriptionA-2SF 2634
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,634
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,700
62%
Improvement Value:$230,800
38%
Total Assessment$614,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,788+5.5%
2024$14,971+3.7%
2023$14,437+1.3%
2022$14,246+1.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 5339, Page 639