Skip to content

537 Carroll Fox Rd.Brick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$799,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block951
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,093
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,900
57%
Improvement Value:$311,900
43%
Total Assessment$722,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,865+30.0%
2024$14,508+3.6%
2023$13,998+1.3%
2022$13,817+1.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$799,000
Sq Ft2,093DeedBook 18746, Page 604Recorded10/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$655,000
DeedBook 15143, Page 330

Property Sale

SaleMulti
$740,000
DeedBook 11723, Page 1864

Property Built

Built

Year Built: 1954