Skip to content

75 Serpentine Rd.Brick, NJ 08724

Built 1975

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block959
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,305
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,600
64%
Improvement Value:$92,400
36%
Total Assessment$258,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,734+5.4%
2024$6,391+3.6%
2023$6,166+1.3%
2022$6,086+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$138,000
DeedBook 10537, Page 896

Property Built

Built

Year Built: 1975