Skip to content

504 Ernestine Pl.Brick, NJ 08724

Built 1940

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 10, 2022

Property Information

Block959
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.1

Building Details

Building Class15
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,239
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,200
65%
Improvement Value:$80,300
35%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,990+5.4%
2024$5,685+3.6%
2023$5,485+1.3%
2022$5,414+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft1,239DeedBook 19137, Page 1342Recorded8/17/2022

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,239DeedBook 16703, Page 147Recorded4/5/2017

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 10796, Page 875

Property Built

Built

Year Built: 1940