Skip to content

647 Harbor Rd.Brick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 6, 2020

Property Information

Block985
Lot10
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage1,056
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
65%
Improvement Value:$90,700
35%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,731+5.4%
2024$6,388+3.6%
2023$6,164+1.3%
2022$6,084+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 16541, Page 1836Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook 15122, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1971