Skip to content

619 Harbor RdBrick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Apr 18, 2024

Property Information

Block989
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page53.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,642
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,400
44%
Improvement Value:$218,300
56%
Total Assessment$388,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,145+5.4%
2024$9,628+3.6%
2023$9,290+1.3%
2022$9,169+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960