Skip to content

15 Second AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2004

Last Sale Date
Jun 13, 2011

Property Information

Block1001
Lot180
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class21
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage4,113
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$631,000
39%
Improvement Value:$986,800
61%
Total Assessment$1,617,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,460+5.8%
2024$27,833+51.4%
2023$18,384+0.4%
2022$18,303+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 14913, Page 937

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 11714, Page 1926