Skip to content

316 Dellmuth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2013

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block1002
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class18
Description2FWA1G
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,603
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
40%
Improvement Value:$413,800
60%
Total Assessment$688,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,543+5.2%
2024$11,923+13.2%
2023$10,536+0.4%
2022$10,490+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$270,000
DeedBook 15294, Page 1563