Skip to content

312 Dellmuth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2019

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block1002
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2.5F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,023
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
34%
Improvement Value:$534,100
66%
Total Assessment$809,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,734+5.2%
2024$14,006+12.0%
2023$12,500+2.7%
2022$12,176+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,023DeedBook 16437, Page 405Recorded7/1/2016

Property Sale

SaleMulti
$27,000
DeedBook NaN, Page NaN