Skip to content

308 Dellmuth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 11, 2017

Property Information

Block1002
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage572
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
78%
Improvement Value:$77,800
22%
Total Assessment$352,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,424+5.2%
2024$6,107+4.7%
2023$5,834+0.4%
2022$5,809+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 16766, Page 1728Recorded6/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 10290, Page 1163

Property Sale

SaleMulti
$16,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1952