Skip to content

221 Third AvenueToms River, NJ 08757

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 26, 2021

Property Information

Block1003
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage918
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,000
64%
Improvement Value:$137,900
36%
Total Assessment$382,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+5.2%
2024$6,628+19.0%
2023$5,571+0.4%
2022$5,547+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947