Skip to content

317 Dellmuth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2004

Property Information

Block1005
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage2,162
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
50%
Improvement Value:$280,200
50%
Total Assessment$555,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,110+5.2%
2024$9,611+4.3%
2023$9,213+0.4%
2022$9,173+4.5%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 4265, Page 575