Skip to content

304 Fourth AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1952

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Sep 13, 1996

Property Information

Block1005
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1081

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40W
Sq Footage1,760
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
45%
Improvement Value:$337,800
55%
Total Assessment$612,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+5.2%
2024$10,608+13.4%
2023$9,356+0.4%
2022$9,315+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,000
DeedBook 5403, Page 676

Property Built

Built

Year Built: 1952