Skip to content

1963 Route 35 N.B.Seaside Heights, NJ 08751

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jan 24, 1972

Property Information

Block1008
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class10
Description3CB
Dwellings1
ZoningGBMF
Sq Footage14,278
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,080,000
32%
Improvement Value:$2,280,000
68%
Total Assessment$3,360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,186+5.2%
2024$58,162-7.1%
2023$62,625+0.4%
2022$62,350+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1965