Skip to content

5 Nichols AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2011

Property Information

Block1009
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class19
Description2F
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,576
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,000
60%
Improvement Value:$288,800
40%
Total Assessment$721,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,144+5.2%
2024$12,494+5.6%
2023$11,831+0.4%
2022$11,779+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3880, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1941