Skip to content

29 Third AvenueSeaside Heights, NJ 08751

Built 2007

Last Sale Price
$819,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block1009
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page1082

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40E
Sq Footage1,963
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$469,000
58%
Improvement Value:$335,000
42%
Total Assessment$804,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,641+5.2%
2024$13,917+13.1%
2023$12,310+0.4%
2022$12,256+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$819,000
Sq Ft1,963DeedBook 18180, Page 1647Recorded12/1/2020

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 15217, Page 865

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5479, Page 923

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4975, Page 346